Štramberské uši

Chleby, bułki, ciasta, ciasteczka i inne wypieki.

Štramberské uši

Postprzez Wiedźma » poniedziałek, 3 cze 2013, 12:38

Przepis pochodzi ze strony : http://www.toprecepty.cz/recept/2227-stramberske-usi/
tłumaczenie z języka czeskiego - pedro

Składniki:
2 jajka, 170 g cukru pudru, 50 g miodu, 300 g mąki tortowej, 1/3 łyżeczki sody oczyszczonej, skórka otarta z jednej cytryny, 1 łyżeczka przyprawy do piernika.

Wykonanie
Z wymienionych składników zagnieść ciasto. Pozostawić 24 godziny w lodówce. Na drugi dzień cienko wywałkować i wykrawać owalne placki. Piec na natłuszczonej blasze w piekarniku nagrzanym do temperatury 170 ˚C, 3 do 5 minut tak aby placki tylko się zezłociły. Muszą być lekko niedopieczone. Póki są ciepłe należy je zrolować do kształtu ucha i włożyć do kieliszka (literatki) tak aby zachowały kształt i nie rozwinęły się. Można z ciasta wycinać różne kształty i tak piec. Są smaczne do chrupania.

Tradycja wypieku uszy wywodzi się z 13 wieku, kiedy to Tatarzy oblegali Stramberk. Ludność Stramberka ukrywała się w okolicznych górach. Tatarzy utonęli podczas wielkiej powodzi, którą wymodlili mieszkańcy Stramberka. W miejscu obozu tatarskiego znaleziono worki z ludzkimi uszami, które Tatarzy odcinali pokonanym, aby wykazać się walecznością przed swoim wodzem (Hanem).

Oczywiście zapomniałam przygotować sobie kieliszki i gdy 'placuszki" trochę przestygły nie było już szans, żeby je zwinąć.
Zachęcam do samodzielnego przygotowania mieszanki do piernika http://artkulinaria.pl/domowa-przyprawa ... o-piernika
Załączniki
Szelka! Moje kombinowane ;) w kształcie,ale smakują jak Štramberské uši
Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, gdy nasze skrzydła zapomniały jak latać.
Wiedźma

Re: Štramberské uši

Postprzez Sz_elka » wtorek, 4 cze 2013, 09:54

No, to rozumiem - mówisz i masz! :P
Dziękuję Gabi za "rozkminienie" tematu - w chwili wolnej sprawdzę, czy to ten sam smak! 8-)
Pedro - język, językowi nie równy, ale umiejetność posługiwania się czeskim bezcenna! :*
Elka
Sz_elka

Postprzez pedro » wtorek, 4 cze 2013, 10:49

Sz_elka napisał(a):Pedro - język, językowi nie równy, ale umiejetność posługiwania się czeskim bezcenna! :*

Tekst trochę rozszerzyłem w części dotyczącej historii wypieku Stramberskich Uszy. W mojej sytuacji znajomość czeskiego często się przydaje :D . 17-go koniec kursu i egzamin :o .
Pozdrawiam pedro
pedro

Postprzez Sz_elka » wtorek, 4 cze 2013, 16:36

Będę trzymała kciuki za pomyślność! :D
Elka
Sz_elka

Powrót do Piekarnia