BUDUJEMY ODPOWIEDNIĄ WĘDZARNIĘ

Nasze zmagania z domową produkcją wędlin.

BUDUJEMY ODPOWIEDNIĄ WĘDZARNIĘ

Postprzez Andyandy » środa, 4 wrz 2013, 10:04

Na początek przedstawię ostatni mój projekt dużej wędzarni. Nie oznacza to, że tylko przedstawiona wędzarnia jest jedynym rozwiązaniem.
Załączniki
Można dobrać odpowiednie palenisko
Mocowanie deflektora
Poglądowy schemat wędzarni z wsadem do 80 kg i więcej
Andyandy

Re: BUDUJEMY ODPOWIEDNIĄ WĘDZARNIĘ

Postprzez pedro » czwartek, 5 wrz 2013, 11:34

Super wędzarnia :!: :D Świetne rysunki. Brakuje mi jeszcze opisu materiałów wykorzystanych do wykonania wędzarni. Od dłuższego czasu zastanawiam się nad budową nowej wędzarni, bo moja prowizorka (ok. 8 lat :lol: ) zaczyna się sypać. Może w końcu się rozsypie i będę zmuszony zbudować nową, więc jest skąd czerpać pomysły. Dzięki Andyandy :D .
Pozdrawiam pedro
pedro

Postprzez gluszec » piątek, 6 wrz 2013, 18:41

Też powoli dojrzewam do takiej wędzarni. Na dzień dzisiejszy przerobiłem moją szafkę ubraniową na wersję z paleniskiem bezpośrednim i zużycie drewna drastycznie spadło - te zapasy drewna, które mam będę miał przy moim wędzeniu na 3 lata :D . W wersji - szafka ubraniowa trochę jednak uważam, iż palenisko jest jednak za małe i trzeba dość intensywnie jednak pilnować ognia aby nie było za dużego żaru.
Cegły z rozbiórki komina mam już zgromadzone, deski podłogowe na tartaku odłożone i prawdopodobnie na wiosnę murowanie a przez zimę zrobię skrzynkę z desek.
gluszec

Postprzez Andyandy » sobota, 14 wrz 2013, 20:10

Materiały do budowy wędzarni.
Podstawa - wylewka betonowa lekko zbrojona
Palenisko - zwykła czerwona cegła
Strop nad paleniskiem - beton zbrojony
Komora wędzarni - deska, wełna mineralna 1 do 3 cm grubości ( może być prasowana do kominków ) blacha zwykła 0,5 mm do 1 mm.
Komora obita od wewnątrz blachą, tylko boki komory. Warstwa wełny mineralnej i deski z piórem. Ocieplamy tylko boki komory. Zadaszenie z podwójnej deski i na zewnątrz blacha lub papa 5 mm modyfikowana. Można zrobić zadaszenie uchylne.
Andyandy

Powrót do Masarskie rzemiosło