Borniak - opinie

Nasze zmagania z domową produkcją wędlin.

Borniak - opinie

Postprzez Marciashka » środa, 23 lut 2011, 21:00

Zapadła decyzja o zakupie wędzarki elektrycznej - wybór padł na Borniaka (cena). Mam w związku z tym pytanie do tych, którzy mieli z tym styczność lub posiadają. Po pierwsze która? 70 czy 150? Jak z wykonaniem i awaryjnością?
Marciashka

Re: Borniak - opinie

Postprzez pawełek » środa, 23 lut 2011, 21:19

Na wstępie napiszę, że nie mam Borniaka i nie używałem.
Jednak biorąc pod uwagę koszty, to jeśli koniecznie chcesz mieć elektryczny dymogenerator, to kup właśnie dymogenerator od Borniaka, słyszałem o nim dobre opinie, ma jedną wadę, a mianowicie granulacja zrębek, (które u borniaka są po prostu drogie, ale i to można obejść, jak się dobrze poszuka), a do tegoż dymogeneratora zbij sobie z desek jakąś pakę i wstaw grilla elektrycznego jako element grzejny (jak poszukasz na alledrogo, to za 40 zł kupisz).
Całość wyjdzie cię połowę taniej, a ile satysfakcji, że sam coś zrobiłeś :lol:
Tylko idiota ma porządek, prawdziwy geniusz panuje nad chaosem!
Pozdrawiam
Paweł
http://dookolastola.blogspot.com
pawełek

Postprzez wena » środa, 23 lut 2011, 23:08

Ja mam tylko dymogenerator Borniaka i skrzynkę do wędzenia zimnego. Wedzarnię zrobiłem drewnianą, w razie potrzeby wyższej temperatury, z dołu grzeję grilem. Można założyć same grzałki, które są do kupienia w sklepie, czy na allegro. Do tego mały regulator i też będzie dobrze działało.
Wracając do dymogeneratora. Po kilku miesiącach padł silniczek. Naprawa gwarancyjna, wymiana silniczka i chyba będzie znowu działał. Od grudnia jeszcze nic nie wędziłem.
wena

Postprzez spy » piątek, 25 lut 2011, 05:25

Są kłopoty z dogrzaniem Borniaka przy niższych temperaturach zewnętrznych ciężko osiągnąć żądaną w środku. Ponadto strasznie temperatura skacze .Rozwiazaniem problemu jest wymiana grzałki na mocniejszą oraz zastosowanie innego regulatora .To natomiast podnosi już koszty i z 1850 zrobi sie 2000 tak na bidę :D .Tak że nie wiem czy jest taki rarytas .Jeśli chodzi o więcej opini na ten temat odsyłam do lektury na "zaprzyjaźnione " ;) forum . Tam est kilku rozczarowanych

link masz naPW
spy

Postprzez Marciashka » piątek, 25 lut 2011, 16:17

Dzięki, warto spokojnie takie inwestycje przemyśleć i posłuchać innych.
Marciashka

Postprzez tomtom » wtorek, 1 mar 2011, 07:29

Marciashka napisał(a):Dzięki, warto spokojnie takie inwestycje przemyśleć i posłuchać innych.

Jesteś czymś ograniczony ? (małe zaplecze , sąsiedzi) , że musisz mieć Borniaka.
Tak jak pisze pawełek , możesz to zrobić ze zwykłej boazerii.
Pozdrawiam ;)
tomtom

Postprzez merevel » piątek, 4 sty 2013, 22:51

witam wszystkich

Ja mam Borniaka od początku września i jestem bardzo zadowolony. Najniższa temp. w jakiej wędziłem to -10st C. Wędzarnia rozgrzewała się dość długo, ale osiągnąłem 70st C. Wiem że teraz Borniak ma mocniejszą grzałkę 1500W (ja mam tylko 700W). Ewidentną wadą jest dość duża bezwładność termostatu - ok. 10st C. Czyli da się ustawić zakres np 50-60st, a nie konkretną temperaturę.
Największą zaletą jest to że po uruchomieniu nie muszę jej już pilnować. Jeden zasyp dymogeneratora starcza na ok 8-9godzin wędzenia.
merevel

Powrót do Masarskie rzemiosło