Spiżarnia Piwnica Ziemianka

Spiżarnia Piwnica Ziemianka

Postprzez daro » wtorek, 8 lut 2011, 22:29

Kupiliśmy za miastem kawałek terenu z niewykończonym domem .Umówiłem się z piątą już brygadą na ocieplenie i otynkowanie domu .Wziąłem urlop , zaopatrzyłem lodówkę ,kupiłem materiały , styropiany .
Pewnego ranka , schodząc z sypialni olśnił mnie w oknie błękit .
Trochę popadało

i dom wyglądał trochę inaczej

Przy deszczyku było tez troszkę wiatru ,trzeba było zbierać porozrzucany styropian . Dobrze ,że miałem pomoc

Nadszedł dzień rozpoczęcia pracy .Oczywiście następni mnie załatwili .
Postanowiłem sam ocieplić i otynkować dom .Nie było wyjścia.Urlop. Jakby tego było za mało ustaliliśmy z Dorotą (żoną) że to dla mnie za mało roboty , zrobię więc piwnicę typu ziemianka.
Zacząłem szukać w Muratorach w internecie i wiele nie znalazłem .Ludzie robili piękne ziemianki z łukowymi stropami z cegły , ale przez specjalistyczne firmy .Nie stać mnie na to .Inni kopali dół obmurowywali rozbiórkową cegłą , nakrywali belkami , deseczkami i folią budowlaną .To z kolei mnie nie rajcowało. Chciałem niedrogą , ale zarazem mocną i funkcjonalną spiżarnię .
Zrobiłem plan , wyliczyłem ilość bloczków betonowych .
Po bardzo mokrej wiośnie 2010r , kiedy wody gruntowe były wysokie , wykopałem dołek głębszy niż przyszła piwnica . Po dwóch tygodniach sprawdzania , piasek suchutki.

Zaczynam kopać . Bloczki ,zaprawa , dodatkowo cement już zakupione .

W południe temperatura dochodziła do 30*C , Na ścianie domu nie można było nic robić bo wszystko schło na popiół.Od 4 rano do 9 ściany do11 piwnica ,potem ściany itd.

Na samym początku murowania już musiałem poczynić pewne zmiany . Bloczki miałem stawiać na sztorc , ale doszedłem do wniosku ,że to może nie wytrzymać .Murowałem je na płask.Podłoga miała być wylewana, ale też ułożyłem ją z bloczków .Pięć palet poszło , a ja w ziemi . Kupiłem następne siedem . Nie liczyłem . Zostanie to zużyję do czego innego .

Piwnica zmienił już kilka razy kształt i wielkość . Przewód telefoniczny nie był przeszkodą bo go przedłużyłem .Energetyczny pod czerwoną folią , już stanowił problem .Wejście miało być z prawej strony .Wylądowało z lewej . Schodkami też musiałem uciekać , żeby nie wejść w kabel.
Jakby tego było mało , woda zawitała w nowe progi .
Pijąc powinno się znać miarę, w przeciwnym razie można wypić za mało!
daro

Re: Spiżarnia Piwnica Ziemianka

Postprzez endrio » wtorek, 8 lut 2011, 22:40

Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy, rozumiem, że taki nastąpi :) , ale zastanawiam się patrząc na pierwsze zdjęcie czy na basenie się nie skończyło ;) :lol:
Jestem na tak :)
endrio

Postprzez daro » wtorek, 8 lut 2011, 22:41

Następna modernizacja. Dziura na pompę .
Jedna jeszcze bardzo ważna sprawa. Piwnica musi mieć wentylację . nie uwieczniłem tego na zdjęciu , ale zrobiłem to z kanalizacyjne 110 .Patrząc z przodu ,od drzwi .Po prawej na dole wsadziłem rurę i wystawiłem ją z tyłu na górze . Tu miałem wyciąg . Odwrotnie jak w pokoju . Po lewej stronie na górze dałem drugą rurę i zjechałem z nią za obrys piwnicy , lekko nad ziemię , ale niżej niż dziura pod sufitem . to jest nawiew. Rura musi być w miarę długa pod ziemią , aby powietrze nabrało temperatury ziemi .Często mam wodę na podłodze , ale dzięki tej wentylacji nie ma zapachu stęchlizny ,

Więcej czasu poświęcałem piwnicy , bo został mi mały trójkącik do wklejenia .Było wysoko , więc wolałem piwniczkę .Nisko chłodno .

Przy robieniu stropu pomógł mi już kolega i to on dowodził.
Zapomniałem dodać , że dokupiłem jeszcze siedem palet kostki . w sumie 19 .
Drzwi piwnicy są od strony południowej . Bardzo źle , ale tak musiało być . Wstawiłem grube 7 cm drzwi metalowe , które kupiłem w II gatunku na Allegro .
daro

Postprzez pedro » wtorek, 8 lut 2011, 22:45

Fajną piwniczkę zrobił Chef Paul http://www.chefpaul.net/piwniczka.html .
Twoja też się całkiem fajnie zapowiada.
Pozdrawiam pedro
pedro

Postprzez daro » wtorek, 8 lut 2011, 22:54

Stwierdziliśmy z Dorotą , że mam jeszcze trochę wolnego czasu . Jak woda zeszła z trawnika zrobiłem oświetlenie terenu .Żebym nie zszedł do św Piotra przed zakończeniem robót , mogłem postawić rozkładany basenik .

Całe lato chodziłem sobie po działce . tu kopnąłem , tam wkleiłem .

Mamy 2011 . przeżyłem .Schudłem 15,5 kg .Było z czego . Czytam Wasze przepisy . Przytyłem 6 kilo .

Piwnica sprawuje się dobrze . W lecie , a właściwie w końcówce lata było 9*C , w zimie 4*C
W ty roku chcę to wykończyć . Wejście obłożę piaskowcem . Woda się pokazuje , ale dzięki wentylacji jest w porządku . Taka piwnica to super sprawa . Chcę w tym roku przy Waszej pomocy zapełnić ją butelkami własnoręcznie warzonego piwa .
daro

Postprzez endrio » wtorek, 8 lut 2011, 23:13

No i super :) , na budownictwie specjalnie się nie znam, ale widzę, że z izolacją nie szalałeś zbytnio, przejściowo może być basen, nawet kryty ;) :lol:

A poważniej, to piwniczka niczego sobie, jeżeli takie temp. będą się stale utrzymywać, to na mój gust nic lepiej :)

Bardzo mi się podoba stwierdzenie "ustaliliśmy/stwierdziliśmy z Dorotą ..." , nie wszystkie kobitki powinny to czytać :lol: :lol: :lol:
Jestem na tak :)
endrio

Postprzez Hubertus » środa, 9 lut 2011, 07:03

Gratuluję wytrwałości, piwniczka super.
Pozdrawiam
Hubert vel Hubertus
Hubertus

Postprzez Wiedźma » środa, 9 lut 2011, 09:58

Naprawdę świetna robota! Moje gratulacje daro :) .
Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, gdy nasze skrzydła zapomniały jak latać.
Wiedźma

Postprzez Hubertus » środa, 9 lut 2011, 10:07

Jeśli nie jest to tajemnicą podaj koszt (+/-)
Pozdrawiam
Hubert vel Hubertus
Hubertus

Postprzez daro » środa, 9 lut 2011, 11:41

Cieszę się , że się Wam podoba . Co do kosztu ,to nie mam pojęcia , ponieważ w wolnych chwilach robiłem inne roboty Ale w dużym przybliżeniu .
19 palet po chyba 54 kostki = 1026 X 2,50 = 2560
Około 4 worki zaprawy murarskiej 2 worki cementu na paletę .Liczmy 6 X 10 zł X 19 palet ~ 1140 zł
Strop , czyli pręty , cement , piasek i deski do zalania 2000 zł.
Drzwi , pianki , styropian pod ziemią nad sufitem . rury fi 110 ,kratki wentylacyjne 1000 zł .
To tyle .
Link Pedra , no owszem . Tylko to nie piwnica tylko kaplica . Takie stropy to inna bajka .Bardzo mi się podoba ,ale jest raczej dla ludzi ,którzy już wszystko mają , albo zołza żona wrzeszczy w domu .
Ten "dziennik budowy " umieściłem teraz, bo wody gruntowe są bardzo wysokie , dobry więc czas na sprawdzenie co w trawie piszczy . Delikatne podciekanie nie eliminuje miejsca . Trzeba tylko w porę podjąć odpowiednie środki . Dodatki uszczelniające beton , albo te same dodatki zmieszane z klejem do terakoty .
Pompy z wyłącznikiem pływakowym , itd.
Ja to własnoręcznie zrobiłem i służę pomocą . Namawiam wszystkich , którzy mają możliwości , do wybudowania piwnicy .Nie ma się czego bać .
daro

Następna strona

Powrót do Spiżarnia