Kiełbasa kminkowa

Kiełbasa kminkowa

Postprzez pedro » poniedziałek, 30 sty 2012, 10:55

Przypomniałem sobie nieco zapomniane smaki popularnej w czasach PRL-u kiełbasy kminkowej :D .

Receptura z przepisów branżowych (na 5 kg).

Wieprzowina kl I 2 kg
Wieprzowina kl II 2,5 kg
Wołowina kl. II 0,5 kg

Peklosól 90 g
Pieprz 6 g
Cebula 5 g
Kminek 7,5 g

Osłonki białkowe 65 mm

Mięsa peklujemy na sucho (18g/kg) przez dwa dni w temp. 6-8 st. C. Wp kl. I mielimy na sitku 16, kl. II na sitku 10, a wołowinę dwukrotnie na sitku 3 mm.
Do wołowiny dodajemy przyprawy i ok. 150 ml wody, dokładnie mieszamy i dodajemy do mięsa wieprzowego, po czym dokładnie wyrabiamy, az masa będzie wyraźnie kleista.
Napełniamy osłonki i wieszamy do osadzenia na kilka godzin (np. na noc).
Wędzimy dymem gorącym (50-60 st. C) przez 120 min.
Parzymy w temp. 72-75 st. C przez 50 min.
Po schłodzeniu w wodzie powiesić w chłodnym pomieszczeniu do całkowitego wystygnięcia.

Tyle przepis branżowy. Do zrobienia tej kiełbasy użyłem skrawków z rozbioru szynek. Sprzedawane są u nas jako tzw. wieprzowe gulaszowe po 11,50 za kg. Mięso to rozdrobniłem na sitku nr 13. Dodałem jeszcze więcej kminku w postaci zmielonej i w całości. Pozostałe czynności wg powyższej receptury.
Kiełbasa przypomniała mi czasy dziecinstwa, kiedy mama robiła kanapki z tą właśnie kiełbasą z trudem wystaną w kolejce i kupowaną na kartki :D .

SMACZNEGO :D
Pozdrawiam pedro
pedro

Re: Kiełbasa kminkowa

Postprzez ROBUR ZMOTA » czwartek, 2 lut 2012, 20:07

Norrrmalnie aż poczułem jej zapach :) . Przekonałeś mnie robię ;) :twisted:
Zawsze lubiłem kminkową , a że w sklepach nie zanabywam żadnych wędlin ,szynki, balerony , boczki i kiełbasa czoskowa własnego sumptu też mogą się znudzić , to taka kminkowa to super pomysł :D
ROBUR ZMOTA

Powrót do Kiełbasy